Dopis ze záhrobí

Sezóna: 1
Epizoda: 9 (celkově 9)

Video: Online video celé epizody Dopis ze záhrobí

Pošťák přináší bývalému dělníku z pily Březnovi dopis od jeho manželky. Na to by nebylo nic divného, kdyby jeho manželka nebyla již dva roky po smrti.

Zlatka Ďuricová přivádí v noci do nemocnice svou kolegyni z tabačky Máriu Bánovovou se silným krvácením. Doktor Ziegelbauer zjistil, že byla na nelegálním potratu, a tak vše oznamuje četníkům (potrat, neboli vyhnání plodu, byl za první republiky závažný trestný čin, který se trestal i v případě nedokonaného pokusu). Četníci Hans GebrtMartinem Láskou v nemocnici vyslechnou Zlatku, která je dovede do domku Libuše Škrabalové, která za úplatu zajišťuje ženám potraty. V domku, k velkému překvapení všech potkávají Růženu Hejkalovou i s dcerou Stáňou, bývalou přítelkyní četníka Lásky (než dala přednost čechoameričanu Johnu Wohrschekovi, ze kterého se, v minulém díle „Zpěvačka“ vyklubal podvodník, když od Růženy Hejkalové vylákal úspory na svatbu a zmizel). Všechny ženy jsou předvedeny na četnickou stanici, kde se dozví, že Mária zemřela.

Žádná z žen nechce vypovídat, a tak snad k dalšímu postupu pomůže prohlídka domu Škrabalové, na které se podílí i doktor Ziegelbauer. V domě však chybí základní prostředky, které jsou k zákroku potřeba, a tak je, zejména po nalezení většího množství peněz jasné, že Škrabalová zákroky sama neprovádí, ale že jen někomu dohazuje zákaznice.

Zlatka ani její sestra Růžena Hejkalová nechtějí prozradit, odkud se o potratech dozvěděly. Četník Gebrt jim dává ultimátum – buď do rána prozradí co vědí, nebo je, i se Stáňou pošle před soud.

Do sídla majitele pily Sonneweda vletí oknem kámen se vzkazem „Vím, co jsi udělal a pomstím se“. Starý pán nechce incident hlásit, ale jeho syn Kristián Sonnewed mladší vše ohlásí četníkům. Velitel Sova posílá na místo četníka Cmírala a na výpomoc i obecní strážníka Hejkala. Ti zastihnou jen syna majitele, který prohlásí, že vzkaz byl určen jeho otci, kterého se všichni, včetně jeho, bojí. Když se Sonnewed starší vrátí, pošle syna domů a celou věc bagatelizuje s tím, že se patrně jedná o obyčejnou závist.

U pily si propuštěný dělník Března s kamarády – dalšími zaměstnanci pily –  Urbancem a Havrdou počíhá na Sonneweda staršího se synem. Chtějí si s ním vyřídit smrt Březnovy ženy a zmizení dalších dvou. V dopise, který Března po letech obdržel jeho žena psala, že zneuctil a zabil Stázku Havrdovou a že se nyní bojí sama o svůj život. Vše se však obrátí proti nim, když je Sonnewed starší všechny zmlátí na jednu hromadu a propustí i zbylé dva. Dopis označí za nesmysl a pošle je pryč s výhružkou oznámení četníkům.

Při večerním rozhovoru mezi četníky se Gebrt poptává po zmizelých mentolových pastilkách. CmíralLáskou mu poví o zmizelých hodinkách a šachách, i o podezření, že za krádežemi stojí jejich velitel Sova a tom, jak ho přistihli u otevřeného šuplíku v kanceláři, odkud se pastilky ztratily.

Ráno, po další noci ve vazbě, přijdou konečně sestry Růžena Hejkalová a Zlatka Ďuricová k rozumu a vypovědí, že o potratech se dozvěděli od ženy, která na jednom byla. Samotný zákrok prý probíhá v lázních, v místnosti, která vypadá jako ordinace. Zákrok prováděla žena, která se představila jako doktorka Vaníčková. Oblečená byla do bílého pláště, s obličejem zakrytým rouškou, takže nemohou popsat, jak vypadala. Jeden znak by je však na stopu mohl přivést – měla každé oko jiné. Jedno modré a druhé hnědé. Zákroky provádí vždy ob týden. Obě sestry jsou propuštěny a jako zdroj informací vedoucí k falešné lékařce je uvedeno anonymní udání.

Návštěvou ředitele lázní je zjištěno, že se v lázních pochopitelně žádná doktorka Vaníčková nenachází. Žen v lázních pracuje celá řada, ale pouze masérky (které též nosí bílé pláště), pracují vždy jeden týden, a druhý mají volno. A mezi masérkami pracuje i jistá Vaníčková, které skutečně má každé oko jiné barvy. Jediným problémem je tak to, že přijede až příští týden, a tak si na ni budou muset počkat.

V noci přibíhá na stanici Sonnewed mladší s tím, že pohřešuje svého otce, který se nevrátil z práce, a má o něj, i v souvislosti s incidentem mezi ním a dělníky z pily starost. Je poslán na pilu v doprovodu obecního strážníka Hejkala. Na místě není nic neobvyklého, pila je zamknuta a všude je klid. Sonnewed je tak poslán domů.

V noci se také ztrácí velitelův varan Bismarck a nedaří se jej nikde nalézt. Najde se ráno utopený v latríně na dvoře. Zdrcený velitel nařizuje pohřeb v sadu.

Ráno také přibíhají lidé z pily s tím, že našli starého Sonneweda rozřezaného na tři kusy. Doktor Ziegelbauer dle pout usuzuje, že byl starý pán rozřezán ještě za živa. Hlavními podezřelými se stávají dělníci, kteří jej předevčírem napadli. Ti však mají všichni alibi. Byli celé odpoledne až do noci v hospodě.

Března četníkům předává dopis od své ženy, který mu napsala na frontu, a který se dva roky toulal po světě. Jsou v něm, po zásahu válečných cenzorů, čitelné již jen fragmenty. Píše se v něm, že Anastázie Havrdová, která s ní pomáhala na pile, zmizela beze stopy. Pak je mimo začerněné oblasti čitelné jméno Kristián Sonnewed a pak zase kus textu „zabil jí on“. Hans Gebrt si na případ pamatuje i přesto, že spadal pod sousední četnickou stanici v Cejchově. Po zmizení Anastázie, oznámila Růžena Březnová vše četníkům, a pak také zmizela. Naštěstí je archiv zrušené stanice v Cejchově uskladněn zde, a tak mohou dohledat opakovaná hlášení na Kristiána Sonneweda pro opilství, opakované rvačky a pokus o znásilnění. Co je však překvapivé je, že se nejedná o Sonneweda staršího, ale mladšího (jeho syna). Už tehdy měli četníci podezření, že je za zmizením obou žen on. Museli ale případ odložit, protože nenašly ani ženy, ani jejich těla. Navíc pila dodávala armádě a otec měl známosti…

Odpoledne se koná pohřeb varana Bismarcka v sadu. Akce se účastní všichni ze stanice. Růžena Hejkalová, poslaná na stanici pro zapomenutou čepici velitele Sovy, nachází v jeho skříni nejen čepici, ale i krabici se zmizelými věcmi. Jsou mezi nimi i hodinky četníka Lásky, které mu tajně přináší, a sděluje, co ve skříni viděla.

Doktor Ziegelbauer upřesňuje ohledání mrtvého Sonneweda. Nebyl, jak se původně zdálo, rozřezán za živa, ale byl zastřelen zbraní velké ráže a až následně rozřezán. Patrně, aby se zakryl způsob smrti a pak také, aby se mohlo zdát, že se na jeho vraždě muselo podílet několik pachatelů. Zdá se, že by za vraždou otce mohl stát syn. Gebrt proto posílá četníky Cmírala a Lásku, aby Kristiána přivedli na stanici. Ti se před odchodem ještě Hansovi svěřují s tím, co Stáňa našla u velitele.

Gebrt udeří na velitele Sovu. Ten se přizná ke krádežím a slíbí, že vše vrátí a že s krádežemi přestane.

Večer, v šantánu U rajských uškrtí Sonnewed mladší jedno z děvčat a vynutí si volný odchod zbraní. Dle doktora děvče uškrtil a následně měl styk s mrtvou. Četníci se rozdělují – CmíralLáskou půjdou k domu sonnewedových a budou hlídat do příchodu ostatních, a Sova s Gebrtem budou čekat na nádraží a zajistí andělíčkářku Vaníčkovou. Pak se připojí k ostatním a zatknout vraha.

Sonnewed se před četníky zabarikáduje doma a začne po nich střílet z pušky. Jako rukojmího má sluhu. Obléhání tak probíhá až do rána.

Ráno je zadržena v lázních Vaníčková. Je předvedena na stanici, kde ani nezapírá a ihned vše sama vypoví. Provádí potraty již delší dobu, a i tento by se jí, údajně, podařilo bezchybně dokončit, kdyby nebyly vyrušeny a nemusely operaci přerušit.

Velitel Sova spěchá k oblehanému domu, a protože je mu vytýkána okresním soudcem Janotou nedbalost a malá angažovanost při vyšetřování, rozhodne se zakročit sám. Při tom je lehce postřelen do ruky. Když uvidí svou krev, dostaví se hysterická reakce, při níž prodělá mrtvici.

Při obléhání je četníky omylem zastřelen sluha. Četníku Láskovi se následně podaří dostat se do domu, kde je při konfrontaci zastřelen vrah Sonnewed. Před tím se však stačí přiznat k tomu, že všechny zmizelé ženy zabil a schoval po náhon pily.

Velitel Sova není již nadále schopen služby, a tak je pověřen prozatímním velením Hans Gebrt. Stáňa Hejkalová odjíždí na východní Slovensko za rodinou její matky, aby v tichosti porodila a možná se i v budoucnu vrátila zpět do Luhačovic.Komentáře

Zatím nekomentováno

Přidat komentář

Hledat

Facebook & Google+

Přehled dílů