Tabačka

Sezóna: 1
Epizoda: 4 (celkově 4)

Video: Online video celé epizody Tabačka

Ve státní továrně na zpracování tabáku „Tabačce“ v Luhačovicích nachází účetní Prouza manko v podobě chybějících padesáti kilo tabáku a ihned informuje ředitele továrny Václava Hanouska. Vzhledem k tomu, že v té době se tabák míchal s bukovým listím a chmelem a skutečného tabáku byla jen pětina, bylo by možno z ukradeného tabáku vyrobit 125 tisíc cigaret. Na černém trhu by prodej vynesl tolik, co člověk nevydělá za celý život. Takový objem již bude muset být hlášen ministerstvu financí.

V témže okamžiku končí směna a při rutinní osobní kontrole pracovnic továrny je vedoucím ostrahy závodu Karlem Kovandou nalezen u jedné z dělnic – Božidary Jablůnkové – skrytý tabák. Krádež tabáku je vážným trestným činem, a tak přestože se Jablůnková dušuje, že ona nic nevzala, a že ji musel tabák někdo podstrčit, předvedena na četnickou stanici.

Na četnickou stanici doprovází zadrženou i dav slovenských dělnic z továrny, které se zadržené zastávají. Jednou z nich je i Zlatka Ďuricová, sestra Růženy Hejkalové, manželky obecního strážníka Hejkala. Obě sestry se potkávají ve dveřích a Růžena si všímá velké podlitiny pod okem Zlatky. Zjišťuje, že jí to udělal vlastní manžel, Laco Ďurica.

Jablůnková končí v separaci a protože obecní strážník Hejkal má zakázáno starostou pomáhat četníkům, je hlídáním je pověřen Zdeněk Cmíral. Četníci LáskaGebrtem se ujímají vyšetřování přímo v tabačce. Od ředitele se dozvídají, že v továrně se kradlo v malém vždy, a to i za války. Protože však za války hrozil za krádež tabáku trest smrti, nic nehlásili.

Za Cmíralem přichází s obědem Stáňa Hejkalová a snaží se mu zalíbit. To utne přicházející Růžena Hejkalová, která požaduje po Zdeňkovi, aby si to vyřídili s manželem její sestry. Když argumentuje tím, že se „tahá“ s její dcerou, ale chudák ženské by nepomohl, slibuje, že Ďuricou promluví.

Na četnickou stanici do Luhačovic nastupuje nový velitel – strážmistr první třídy Radomír Vlach. Tento válečný veterán a legionář nahrazuje bývalého velitele Václava Stavinohu odveleného v předchozí epizodě seriálu „Rodokaps“ do Volovce kvůli jeho milostné aféře s baronkou Podhajskou, která se jeho zbraní pokusila zavraždit svědkyni.

Nový velitel rozkáže četníkům Cmíralovi a Láskovi předvést Laco Ďuricu. Když odchází ze stanice, rozeběhne se za nimi Stáňa, aby oba varovala. Strýc je prý silák a známý násilník co dokáže sám vymlátit hospodu. Na odchodu se ještě pokusí políbit Zdeňka Cmírala, ten ale ucukne.

Četníci se s velitelem sejdou na „Kolonce“ v ubytovně, kde bydlí Slovenky dojíždějící do luhačovické tabačky za prací. VlachGebrtem tam provedli neúspěšnou prohlídku zaměřenou na kradený tabák a CmíralaLáskou tam zavedl tip na nalezení Ďurici od chlapů z hospody. A protože ani Ďurica na místě není, pověří velitel oba četníky na zkoušku nočním hlídáním ubytovny. Během hlídky se nic nestane, až na drobné zpestření v podobě zahlédnutí koupajících se slovenských děvčat.

Ráno dostanou tip od obecního strážníka Hejkala. Laco, když se napije, tak pak vyspává, kde se dá, třeba i po senících a krmelcích. A skutečně, v jednom lesním krmelci jej najdou spát. Před probuzením se ještě pojistí tím, že mu svážou nohy, což se záhy ukáže jako dobrý nápad. Přestože se chce prát, je doveden na četnickou stanici.

Velitel Vlach pozve do hospody na oběd bývalého vedoucího ostrahy továrny na zpracování tabáku Hudčeka. Očekává, že od něj dostane nějaké tipy, jak přijít zlodějům na stopu. Za Hudčeka se totiž až na malé množství tabák neztrácel. Hudček jim vypráví, že ženské jsou lstivé, ale důležitější je, že četnicí zjišťují, že přestože je invalidou bez práce, je častým návštěvníkem hospody. Kde na to asi bere?

Když je dopraven Ďurica na četnickou stanici, dochází k nečekaném setkání. Vlach je totiž bývalým velitelem Ďurici z války a Ďurica mu během bojů zachránil život. Ihned mu nechá odebrat pouta, pošle pro jídlo a alkohol a baví se spolu až do noci. Během popíjení mu musí Laco slíbit, že už na svou ženu nevztáhne ruku.

Druhý den probíhá opět prohlídka u Slovenek na „Kolonce“. A tentokrát bere s sebou Hans Gebrt i svého psa Dolfiho. Bohužel až na několik málo propašovaných cigaret se nic nenajde. Jediným výsledkem je, že Dolfi prokáže svou schopnost vyčuchat tabák. Zdá se, že slovenské dělnice se na krádeži nepodílely. Kdo je ale podezřelý, kvůli utrácení peněz, které by neměl mít, je bývalý hlídač z továrny Hudček. Velitel proto rozhodne, že jej budou četníci na zkoušku sledovat. A opravdu, něco zde nesedí. Za chudým invalidou přicházejí nejrůznější lidé domů, a někteří, když odcházejí, si zapalují nedostatkové cigarety. Sledování jedné z ženských návštěv je dovede až do tabačky.

Do továrny přijíždí vyšetřit ztrátu tabáku úředník ministerstva financí Václav Vocílka.

Velitel Vlach opět navštěvuje továrnu a při tom potkává Zlatku Ďuricovou. Oznamuje jí, že mluvil s jejím manželem a ten že jí už neuhodí. Ona mu za to na oplátku slíbí, že bude sledovat, co se v továrně děje. Později Zlatka sleduje jednu z českých dělnic, jak ukrývá tabák na dvoře továrny. Než však stačí něco ohlásit, udeří ji někdo do hlavy. Na místo se dostavuje opět Vlach a od ostrahy zjišťuje, že když dělnice Prchalová šla odnést odpad na dvůr, odešla na záchod Ďuricová, těsně následovaná další dělnicí, Krátkou. Při výslechu a psychologickém nátlaku se přiznají.

Cmíral s Láskou dál sledují Hudčeka. Když se pro něj zastaví muž s povozem, sledují je až k zadnímu vjezdu do tabačky. Po naložení odpadu v továrně jsou při odjezdu zastaveni a donuceni k návratu na dvůr továrny. Tam je odpad prohledán a nalezen skrytý balík obsahující tabák. Následná domovní prohlídka u Hudčeka odhalí další tabák pod podlahou – celkově pět kilo tabáku. Stále ale schází 45 kilo tabáku.

Večer zaklepe na okno Stáni Hejkalové četník Martin Láska. Stáňa překvapivě otevře okno, a ještě překvapivěji vylézá ven, bere Martina za ruku a odchází…

Ráno navštěvuje Ďurica svou manželku v nemocnici a opět jí vyhrožuje. Na četnickou stanici přichází ředitel tabačky Hanousek a oznamuje, že došlo k chybě v účetnictví, kterou odhalila kontrola z ministerstva, a že nechybí padesát kilo, ale jen sedm, což je povolená ztráta. Takže vlastně k žádné velké krádeži nedošlo.

V nemocnici vypovídá Ďuricová, co slyšela před tím, než byla napadena. Slyšela vedoucího ostrahy Kovandu, jak někomu říká, že někdo něco odveze už zítra a že to musí být připraveno a že ten někdo zuří, že se v továrně motají četníci…

Z továrny se chystá k odjezdu úředník ministerstva financí Vocílka. Náhle na kufr jeho auta začne štěkat Dolfi. To se četníkům nezdá a donutí Vocílku otevřít kufr, ve kterém najdou desítky kilogramů tabáku. Je zavolán okresní soudce Janota, kterému začne Vocílka tvrdit, že se jedná o předmět doličný a že usvědčil z krádeže vedoucího ostrahy Kovandu. Ten se nedá a oznámí, že jen vykonával příkazy Vocílky. Na příkaz soudce jsou oba vzati do vazby.

V noci je na stanici přiveden svázaný Ďurica, který se opět popral v hospodě. Vrchní toho využije a nechá agresivního opilce zavřít do stejné cely s Vocílkou, který se nechce přiznat. Ráno je notně zřízený Vocílka předveden k veliteli a je mu nabídnuto, že když se přizná, dostane oběd a bude urychleně převezen do Prahy. Vocílka se přiznává a vyzvedávají jej pracovníci ministerstva. Informují velitele, že úředník podobně kradl i jiných továrnách po celých Čechách, a takto získaný tabák poskytoval svému švagrovi který má soukromou továrnu na cigarety.

I Laco Ďurica je předveden před velitele. Dostane na výběr – buď podepsat své ženě žádost o rozvod, odjet vlakem na Slovensko a už se nikdy nevrátit, nebo vězení za rvačky a napadání manželky. Volí odjezd, a tak je za doprovodu četníka poslán na nádraží.

A ještě jednu záležitost musí velitel vyřešit. Růžena Hejkalová přivádí dceru Stáňu a ukazuje, že má na krku „cucflek“ od Zdeňka Cmírala. Ten to nechává na sobě, i když je mu jasné, že autorem je jeho kolega Martin Láska. Velitel utěšuje Hejkalovou, že to urovná, ale po jejím odchodu dá jen mladým četníkům radu, že „na krk ne, tam je to vidět“.Komentáře

Zatím nekomentováno

Přidat komentář

Hledat

Facebook & Google+

Přehled dílů