Baron Kafr

Sezóna: 1
Epizoda: 2 (celkově 2)

Video: Online video celé epizody Baron Kafr

V Luhačovicích dochází k podivným krádežím. Nejen že mizí jak cenné věci, tak i laciné předměty, ale především všechny odcizené věci byly umístěny ve velké výšce. Z oken několik metrů nad zemí tak mizí kulma paní lékarníkové, obdobně mizí dýmka i s nacpávátkem starosty obce a krádeží stále přibývá. Vyšetřováním krádeží je pověřen Hans Gebrt, který je rozhodnut použít při stopování svého psa Dolfiho.

Na četnickou stanici přichází ve stejnou chvíli Hortenzie Cmíralová, manželka zemského soudce Cmírala a matka četníka na zkoušku Zdeňka Cmírala aby zkontrolovala, jak žije její syn, a také baronka Podhajská, která přišla oznámit, že již dva dny pohřešuje svého manžela. A aby toho nebylo málo, přichází i železničář, oznámit, že při údržbě trati našli mrtvolu muže sraženého vlakem.

Velitel Stavinoha rozděluje úkoly – Gebrta posílá vyšetřit krádeže, Hortenzii Cmíralovou požádá o vyzvednutí četníků Cmírala a Lásky na promenádě a předání vzkazu ohledat tělo a zajistit místo na trati (Hortenzie přijela vlastním autem) a sám se ujímá pohledné paní baronky Podhajské.

Cmíralová vyzvedává oba četníky a vozem je dopravuje na trať k tunelu, kde se nalezl muž sražený vlakem. Mladí četníci toho mnoho nezjistí, zejména proto, že mrtvola ležela hlavou na kolejích a tak toho moc k indentifikaci nezbylo. Hortenzie se ze zvědavosti jde na oběť podívat a dle drahého oblečení usuzuje, že mrtvolou není tulák, který by náhodou spadl pod vlak. Při ohlášení případu okresnímu soudci Janotovi si manželka jeho nadřízeného vynutí možnost na vyšetřování případu pomáhat. Je zřejmé že paní soudcová se doma nudí a tak hledá nějakou formu uplatnění.

Při čekání na velitele zjišťuje od Gebrta, že baronka Podhajská je druhou ženou baronovou, že nemají žádné děti a z toho usoudí, že „je to nějaká rajda, co se narodila s holým zadkem„. Dochází k přeskupení sil – Gebrt s Láskou dostávají za úkol řešit krádeže, velitel Stavinoha s Cmíralem a jeho matkou doporučenou jako pozorovatelkou vyšetřujícím soudcem budou řešit mrtvolu na trati.

Doktor Ziegelbauer ohledávající tělo z trati jednoznačně určuje, že s tělem bylo po smrti manipulováno, a že se tedy nejedná o nehodu, ale o vraždu, kterou mělo následně zakrýt přejetí těla vlakem. Výška, váha a odhadovaný věk se shodují s pohřešovaným baronem Podhajským, a když se pak najdou na oblečení oběti monogramy J. J. P. odpovídající jménu Jan Jiří Podhajský, je téměř jasno.

Soudcová Cmíralová se ubytovává v hotelu Popper a na recepci je svědkem stížnosti jednoho z hostů na personál hotelu. Podařilo se jim ztratit hostova mazlíčka, opici, a nedaří se jim ji nalézt.

Četník Cmíral na doporučení své matky navštěvuje místní nevěstinec aby zjistil informace o panu baronovi. A zjišťuje, že baron byl stálým hostem. Přezdívali mu „baron Kafr“ pro jeho zálibu v kamasutře a z toho vycházejícího podivného chování. Slečny mazal oleji, vyžadoval netradiční polohy a tak si celé zařízení oddechlo, když si před několika lety našel novou (současnou) manželku a s návštěvami přestal. Svou novou paní si přivedl z Brna a říká se o ní, že je dost rozverná.

Druhý den probíhá vyšetřování v továrně pana barona. Jsou ohlášeny prokopnuté dveře do kanceláře ředitele a kancelář je stále zamknuta klíči nalezenými u mrtvého. Z kanceláře zmizely cennosti jako kalamář, soška, humidor na doutníky a další. Ohledáním je zjištěno, že se pachatel při prokopnutí dveří zranil na noze, na díře jsou zbytky krve. Pod okny otevřeného okna jsou stopy dvoukoláku. Že by pachatel mrtvého vyhodil oknem a odvezl na trať? Prohlídka zaměstnanců továrny je negativní – nikdo z přítomných nemá na noze zranění od dvěří. Chybí jen Václav Josek, noční hlídač a pomocník na dráze. Co je však více než podezřelé je to, že to právě on ohlásil nalezení těla v tunelu.

Gebrtův pes Dolfi sleduje stopu od místa poslední krádeže až ke stromu v parku. V jeho koruně je pak nalezen lup ze všech krádeží. Kdo by si ale schovával věci na stromě?

Josek je zadržen na trati a sděluje, že večer před zmizením pana ředitele navštíl neznámý mladý muž, který se představil jako jeho syn. Na místě byl jen několik minut a když odcházel, viditelně kulhal. Gebrt potvrzuje, že Podhajský měl syna z prvního manželství. Před lety jej otec vyhodil z domova pro nezřízený život plný alkoholu a od té doby se v Luhačovicích neukázal. Dokonce se říká, že byl vyděděn, přestože se dle notáře žádná závěť nenešla. Že by motiv pro vraždu?

Gebrt s Láskou sledují cikána s dvoukolákem nápadně oblečeným do drahého kabátu s kožešinou. Do přesně takového, jaký měl mrtvý, když odcházel z domova a který nebyl na trati nalezen. V cikánovi je zjištěn Josef Serinek, tulák, který tvrdí, že jak kabát, tak i dvoukolák našel v lese u hořícího ohně. Když ukáže četníkům  místo v lese a ověří se jeho alibi ve vesnici kde drátoval, je mimo podezření.

Četník Cmíral navštěvuje matku v hotelu. Opět se mu snaží organizovat život a nutí ho, aby si co nejdříve našel manželku a oženil se. Dokonce se mu snažila „dohodit“ Stáňu, dceru obecního strážníka Hejkala, ale tvrdě narazila u její matky Růženy. Při odchodu potkává starou známou, syfilisem nakaženou a hledanou Annu Vaňkovou. Snaží se ji zadržet, ale když si Anna rozepne šaty a vyhrožuje, že bude křičet a tvrdit, že se jí pokusil zneužít, nechává marného pokusu a odchází.

Mikuláš Podhajský je na výzvu luhačovických četníků zadržen a vrácen. Je zjištěno, že byl v nemocnici se zraněnou nohou. Dokonce ani nepopírá, že v továrně byl a to na žádost otce. Když pak čekal před zamčenými dveřmi kanceláře a otec mu neotvíral, vzteky prokopl dveře a odešel. Když mu četníci sdělí, že jeho otec byl zavražděn, je viditelně zdrcen.

Na stanici přichází zastavárník a přivádí s sebou mladého chlapce, který se mu údajně pokusil prodat ukradený humidor. Tvrdí, že mu jej dala matka, aby jej prodal. A protože se humidor ztratil i z vykradené kanceláře továrny, obrací se pátrání na rodinu chlapce – Strakovy. Otec chlapce Ignác Straka dokonce v továrně před časem pracoval než byl propuštěn.

Když si pro Ignáce domů přijdou Cmíral s Láskou, vytáhne na ně pušku, oba odzbrojí a vyhodí. Zabrikáduje se doma s manželkou a dítětem. Celou situaci vyřeší Libor Vaněk, bývalý spolubojovník Straky z první světové války, který jej doma odzbrojí a předá četníkům. Ignác se následně přizná, že vlezl oknem do kanceláře ředitele, zlomil mu vaz a tělo vyhodil oknem odkud jej odvezl na dvoukoláku do tunelu a oblečení oběti spálil v lese.

Na nádraží, kde četníci předávají Straku eskortě z Brna, potkávají Annu Vaňkovou. Dobrovolně odjíždí do Brna nastoupit léčbu. Nakonec se tedy přece jen Gebrtovi a jejímu otci podařilo ji přemluvit. Na zpáteční cestě se pak sám řeší případ krádeží – děti pronásledují opici která utekla hostu hotelu Popper a nyní ukradla tabatěrku. Ale to již není případ pro četnictvo, ale pro obecního strážníka Josefa Hejkala.Komentáře

Zatím nekomentováno

Přidat komentář

Hledat

Facebook & Google+

Přehled dílů