Zpěvačka

Sezóna: 1
Epizoda: 8 (celkově 8)

Video: Online video celé epizody Zpěvačka

Do Luhačovic přijíždí známá operní zpěvačka Ema Hradská. Doprovod ji dělá její asistentka Dora Kolermanová, která se po výstupu z kočáru před hotelem Popper srazí s chlapcem Tondou Lichým utíkajícím před pronásledovateli. Tonda ukradl doutník v trafice a při svém útěku vzal i kolo poštmistra. Dora upadne kabela a její obsah se rozbije, což rozčílí Hradskou a nařídí jí sehnat rozbitý obsah kabely za vlastní peníze.

Lichého chytnou četníci LáskaCmíralem, kteří byli v parku na obchůzce a předvedou ho na stanici před velitele Arnošta Sovu. Ten případ uzavře tím, že nařídí obecnímu strážníku Josefu Hejkalovi, aby výtečníkovi nařezal rákoskou na holou. Když mu Hejkal stáhne kalhoty, zjistí četník Láska, že Tonda dostává pořádné výprasky doma, a tak namísto výprasku odvedou chlapce domů. Tam jeho matce Jarce Liché oznámí, že jestli jej bude nevlastní otec takto mlátit, skončí u soudu.

Druhý den se opilý Petr Chudomel, nevlastní otec Tondy pustí do své ženy a Tondovy maminky. Když to vidí Tonda, mámy se zastane a bodne otčíma do zadku vidlemi. Při ošetření na četnické stanici začne otčím obviňovat nevlastního syna z krádeží v koloniálu a v ordinaci doktora Ziegelbauera. Před převozem do nemocnice ještě prohlásí, že ho navedla matka a že u ní viděl morfium ukradené v ordinaci.

Velitel Sova vydá rozkaz k zadržení Tondy Lichého pro krádeže. Bohužel četníci dorazí k chalupě pozdě, a jen z dálky zahlédnou Tondu odcházejícího z domova. Toník utíká za farářem a nachází úkryt v kostele. Při prohlídce chalupy však mají větší štěstí, a najdou věci ukradené nejen v koloniálu, ale i morfium a injekční stříkačku. Proto je Jarka Lichá předvedena na četnickou stanici k výslechu, kde zkolabuje a je urychleně převezena do nemocnice. Doktor Ziegelbauer sice nemůže vyloučit, že morfium nalezené při prohlídce není z jeho ordinace, zato přesně určuje, že nalezená stříkačka od něj nepochází. Žen užívajících morfium je hodně – ostatně před několika dny byla u něj v ordinaci mladá, slušně oblečená žena, která od něj chtěla morfium koupit.

Kunsthistorik Slavíček, který je na návštěvě Luhačovic s manželkou, připravuje knihu o význačných místech. V místním kostele se u faráře zajímá o hrob moravského zemského hejtmana, který má být pohřben přímo tam, a to údajně i se zlatou korunou a insigniemi svatého Ignáce. Přestože i farář potvrzuje, že se toto traduje, sám to nemůže potvrdit.

Z hotelu Popper je nahlášena krádež – ze dvou pokojů se ztratily cenné věci. Kunsthistorikově manželce se ztratil náhrdelník a opěrní zpěvačce Hradské cenná brož s drahokamy. Oba pokoje byly otevřeny bez použití násilí a v obou apartmá je uklizeno. Podezření padá na uklízečku, ale je zjištěno, že ke krádeži došlo její nedbalostí, když po dobu úklidu nechala odemčené pokoje. Podezření tak padá opět na Tondu Lichého. A aby toho nebylo málo, ztratí se z pokoje četníků šachy Zdeňka Cmírala.

Snoubenec Stáni Hejkalové, čechoameričan John Wohrischek, pošle s velkou chutí po hotelovém poslíčkovi jejímu bývalému příteli Martinu Láskovi svatební oznámení. Přípravy na svatbu jsou v plném proudu a zejména Růžena Hejkalová připravuje pro dceru velkou svatbu s mnoha hosty. Vše platí ženich, a tak není třeba šetřit. Vše by se mělo odehrát ve velkém sále v hotelu Popper a sejít se má místní honorace. Má to však menší zádrhel. Wohrischekovy peníze z USA ještě nedorazily, a tak se bude muset svatba odložit. Růžena Hejkalová nechce mít ve městě ostudu, a tak dá Johnovi do doby než dorazí jeho peníze rodinné úspory a dceřino věno. Ten na nic nečeká a hned poté, co převezme peníze se odhlašuje z hotelu a mizí. Zdá se, že obě Hejkalové naletěly podvodníkovi.

Brzy ráno vzbudí četníky rozčilený občan, který přišel ohlásit vraždu. Přímo v kostele někdo ubodal faráře Kolermana a vykradl hrob zemského hejtmana. Svědkyně, která mrtvého brzy ráno našla, vypověděla, že sice přímo na místě nikoho neviděla, ale že proti ní šla po liduprázdné ulici žena v černými dlouhými vlasy a kufrem v ruce. Další žena viděla ráno přicházet do kostela zabitého faráře i s Tondou Lichým. Když ho pak při prohlídce kostela najdou umazaného od krve, zdá se vše jasné, a tak podezřelý putuje do vazby.

Jarka Lichá je konečně po operaci a může vypovídat. To že by její syn zabil faráře se jí zdá jako nesmysl, vždyť právě farář jejího syna ukrýval před četníky. Objasňuje také, že morfium koupila na černém trhu od lékárníka, který si tím přivydělává.

Lékárník se po nátlaku velitele Sovy přizná, že občas někomu morfium prodá a upozorní na jednu svou „zákaznici“, která si u něj objednala šedesát ampulí a má si je vyzvednout odpoledne. Velmi podezřelé je i to, že nabídla zaplatit zlatem.

Pátrání po záhadné ženě probíhá i v hotelu. Kontrola knih ubytovaných hostů odhalí zajímavé jméno Dora Kolermanová. Do očí bijící příjmení, shodné se zavražděným farářem, patří asistentce operní pěvkyně. Zajímavé je, že ji pracovník recepce viděl v osudný den brzy ráno odcházet s kufrem z hotelu. Domníval se, že odjíždí, ale po snídani se opět vrátila. Láska Cmíralem zjišťují od její zaměstnavatelky, že ji zmizely dvě paruky pravděpodobně použité při vraždě a pokusu o nákup morfia. Všimnou si také rozpíchaných rukou operní pěvkyně. Na morfiu budou závislé obě.

Hans Gebrt přivádí zadrženého Tondu Lichého za matkou do nemocnice. Matka mu klade na srdce, aby vše vypověděl po pravdě četníkům. Chlapci se nechce a má strach – nějaká žena mu totiž vyhrožovala, že když něco řekne, zabije mu maminku. Když ho matka ujistí, že je oba četníci ochrání, vypoví, že spal nahoře v kostele, když uslyšel rány a uviděl, jak Dora Kolermanová rozbila náhrobek zemského hejtmana. Běžel pro faráře, který ho nechal před kostelem a pak již slyšel jen řev a rány. Když vběhl dovnitř, našel faráře již ležet na zemi v krvi.

Církev poslala na místo zastupujícího faráře – shodou okolností bratra zavražděného. Ten četníkům vypoví, že Dora Kolermanová je dcera zavražděného. Její matka pomáhala farářově hospodyni a když došlo k tomu hříchu, dali ji peníze a poslali s děckem pryč. Od té doby Doru neviděli.

Je připravena past u lékárníka, do níž se chytí nejprve dodavatel morfia i se šedesáti ampulemi morfia. Druhá fáze se však zvrtne. Dora sice k lékárníkovi přijde, ale zaplatit chce namísto zlatem, které by bylo pravděpodobně z kostela, penězi. Pak se na místo přimotá dcera lékárníka Milena Steinová i s malou Aničkou Strakovou, kterou si Dora vezme jako rukojmí a vynutí si tak odchod i s morfiem. Nikomu se nic nestane, ale vražedkyně mizí. Míří do hotelu za svou paní Emou Hradskou, která si od ní vezme morfium a protože zjistí, že vraždila, vyhodí ji. Před hotelem se potká s četníky Gebrtem a Cmíralem, kteří ji začnou pronásledovat. Když ji Cmíral dožene, řízne ho břitvou do ruky. Naštěstí přibíhá i četník Láska, který ji dobře mířenou ranou pažbou do obličeje pošle k zemi.

Při konfrontaci v hotelovém pokoji, je nalezeno morfium z lékárny a pěvkyně se dušuje, že na zločinech nemá podíl a užívání morfia není trestné. Vypoví také, že viděla Doru, jak se na něčem domlouvá s kunsthistorikem Slavíčkem. Toho zastihnou četníci před hotelem, jak se chystá k odjezdu i se zlatými předměty z kostela, které od Dory koupil.

Téměř vše je vyřešeno. Až na krádeže, které nepřestávají. Na četnické stanici se Martinu Láskovi ztratí z kufru jeho památeční zlaté hodinky.Komentáře

Zatím nekomentováno

Přidat komentář

Hledat

Facebook & Google+

Přehled dílů